Отборът е на дъното, там откъдето започва всеки следващ сезон
Драмата в Левски е изживяна. Отборът за четвърта поредна година остана без отличие, но това не пречи отново да се мисли за светлото бъдеще. Което би трябвало неизбежно да се появи дори и само заради 100–годишнината. Всъщност налице е поредната илюзия, че нещо хубаво със сигурност ще се случи и това е типично по левскарски. За сините надеждата не умира последна, тя не умира никога!
Безспорната истина е, че футболен клуб Левски като политика, стратегия за развитие, план за действие, постигане на някакви цели е пълна трагедия. В едно от най-слабите футболни първенства в света Левски не намира никакви начини да се открои на сивия фон. От години отборът играе слаб, неграмотен и ужасно демодиран футбол. Селекцията е непрекъснат процес, който води на „Герена” възможно най-посредствените футболисти в света. Тимът не изгражда и не създава собствени кадри, което уж е залегнало във философията на клуба.
И всичко това на фона на финансово благополучие, на което имат честта да се радват малко клубове в региона. За да няма постижения при толкова много налети средства, има две възможни обяснения. Или ръководството на клуба е съставено от уникално некадърници и безхаберници, или просто се работи Левски да е вечно втори и вечно да стига само до босненската столица в евротурнирите. От двете обяснение всеки има право да си избере това, което му харесва. Но трето няма!
Всичко в Левски е лъжа
Футболен клуб Левски се е превърнал в класическа обител на лъжата. Говори се едно, а се върши съвършено друго. Правят се декларации за загриженост и просперитет, а на дело се затрива изконните добродетели на синята идея. Прехвърлят се вини и отговорности, унищожават се легендите на клуба. Манипулира се демократично мислещата синя общност, която винаги е имало правилните сетива за това, което се случва в любимия клуб. Взривяват се устоите на футболното синьо,така както бе хвърлен във въздуха емблематичния сектор А на стадион „Георги Аспарухов”.
Всичко в Левски е лъжа. Лъжа е, че собственик е Тодор Батков. На хартия акциите са в неговия сейф, но отдавна поне половината клуб е прехвърлен на други лица. Лъжата е продължена от това, че тези хора, които са добре известни на футболната общественост не се афишират. Това е Левски, не Чепръчене и трябва да се знае кой е собственик. Било то и бивш министър-председател на републиката. Защо го е срам да каже, че е собственик на любимия си клуб? Рано или късно това ще стане официално, макар и с поставено лице. И пак под формата на лъжа!
Лъжите в Левски са институционализирани. Преди два месеца Тодор Батков заявява, че ще направи като Литекс и ще започне следващия сезон само с юноши. След 60 дни мнението му е коренно различно, Левски привлича новата порция третокласни попълнения, първия от които се казва Лопес.
Левски трябваше да е шампион, а не е! Илиан Илиев трябваше да е треньор до края, а не бе! Боримиров трябваше да помага на Илиан, а остана и след него! Нищо чудно поради липса на длъжности Йовов да играе още една година…
Но лъжите носят и ползи. Благодарение на абсолютно измисления свят в който са се поставили, те не могат да разберат измеренията на собствената си трагедия. Мачът със Славия изпари едни четири милиона лева във въздуха. Но на „Герена” дори страданието е лъжовно. Ядосаха се за миг и после пак продължиха по-старому. Със същия треньор, който провали сезона и както изглежда с повечето от изпълнителите, които доказано не стават за големи цели. И пак със същите лъжи, които ще започнат още на старта на подготовката. Репортерите ще започнат да изпращат бодри депеши. И шараните ще вярват!
Дори Сираков да се върне
Какво може да промени в цялата тази лъжлива обстановка? Ще му позволят ли? А и как могат нещата да се променят, като всичко се случва под егидата „Батков връща Сираков”. Не, Тодор Батков няма моралното основание да решава казуса с връщането на Наско Сираков. Ако Наско Сираков се върне, то той ще го направи за да спаси Левски от разсипията, до която го доведоха в периода след като бе уволнен от клуба. Защото за тези 5 години те не оставиха камък върху камък от съграденото от най-успешния футболен ръководител на Левски през новия век.
За да е успешен отново Наско Сираков, цялото управление на клуба трябва да се случва по неговите правила. Защото той доказа къде може да изпрати Левски като клуб, благодарение на правилната си политика. Как обаче ще работи Наско Сираков с тази сбирщина от лъжци, интриганти, предатели по рождение и нагаждачи. Нали те вече са фиксирали подмазваческите си физиономии за първия му работен ден с надеждата да оцелеят! Неговият модел е точен – ясни права и ясни отговорности. И никакво губене на време с обяснение за провалите. При Сираков провалът просто е изключен като вариант!
Наско може да се върне на „Герена” само по един начин - през триумфалната арка. Така както се появяват победителите. А не с чрез недомлъвки и забавени отговори и решения. Но няма как да е иначе с тези хора. Преди 16 месеца Иво Тонев подаде оставка в знак на несъгласие с искането на Станимир Стоилов да работи отново с Наско Сираков. След 16 месеца същия Тонев заявява, че мястото на Сираков е на „Герена”! Подобна промяна на мнението е достойнство само на изпечени лъжци. На такива хора няма как да се има доверие.
Наско е спасението
Левски е единственият клуб в България, който има готов ръководител за големи дела. В последните 5 години той бе низвергнат по една проста причина - маловажните решиха да се правят на важни. Те зачертаха историята, отказаха се от най-големите постижения само и само да го принизят и да докажат, че Левски може и без него. Противно на общоприетото мнение обаче се оказа, че Сираков може без Левски, но Левски не може без него. Просто малките по значение трябва да приемат, че съществуват и големи.
Ако все пак връщането на Сираков стане факт, то това ще е първият положителен знак за бъдещето на Левски. Той не притежава магическа пръчка с която да отлепи синята ютия от под дъното, но с всеки ден начело на клуба ще движи нещата напред. По- бавно от неговото собствено желание, но напред. Не защото е Вълк и първенството е вълче, а защото е умен. Нещо, което по принцип липсва в тази държава. Умният човек затова е умен, защото не върши глупости за разлика от глупаците. А Левски безспорно бе клубът на глупаците в последните 5 години.
Жаклин Михайлов (материалът е публикуван в Тема спорт)
















коментари
RSS на коментарите по тази тема