Франчайзингът ли е пътят за развитие на българския спорт?
Понеделник, 08 Януари 2018 11:44В американския спорт всичко е пари и зрелище. Вярност към клубната фланелка и историята няма. Няма ги и феновете, готови да подкрепят любимия си отбор в най-тежките му моменти. В Америка феновете следват славата.
История на отборите в НБА
В последно време ние се превръщаме в Америка на Балканите. Характерната система за франчайзинг на спортните клубове, на която се базира американският професионален спорт се прехвърли и у нас. С малката разлика, че в България отборите все още имат фенове и системата не е институционализирана.
С последната трансформация на баскетболния Левски стана ясно, че пътят за възраждането на колективните спортове минава чрез система, наподобяваща франчайзинг.
Случилото се с футболния отбор на ЦСКА е изцяло успешен опит за прилагането на този модел.
Какво щеше да се случи, беше казано от един от благодетелите на отбора - Юлиян Инджов, още на 06.06.2016:
"Задълженията към държавата и останалите кредитори са натрупани от търговското дружество ПФК ЦСКА, което е оперирало с активите на клуба. Това са стадионите, базите, ДЮШ, футболистите на клуба и тн. Те си вървят със самото дружество. Ако това търговско дружество бъде ликвидирано, естествено, че няма кой да плаща никакви задължения".
Ключовият израз е: "Дружеството е оперирало с активите на клуба". Сега всички привърженици са в еуфория от отличното представяне на отбора, с което операцията по прехвърляне на търговската марка "ЦСКА" може да се счита за успешно приключена.
Другият софийски гранд Левски, разбира се, че не можа да остане назад. Вече имаме нов доминатор на баскетболния фронт. От седмица съществува отбор с името Левски Лукойл, който трябва да бъде наследник на традициите - разбирайте на търговската марка "Левски". Идеята е да се облегне на финасовата мощ на най-голямата търговска фирма в България - Лукойл Нефтохим. Цялата трансформация стана по средата на сезона, когато останалите клубове бяха информирани, че имат съперник, с който не могат да се конкурират.
Паметливите помнят, че Левски стана шампион на България по баскетбол през 2014 година, само месец преди да фалира КТБ. С обявяването в несъстоятелност на една от големите български банки, клубът изпадна във финансов колапс и беше подменен с нов отбор, който директно беше поставен да играе сред най-силните. Вероятно е имал нещо предвид в изказването си Юлиян Инджов през 2016 година.
Имаме и по-ранен пример. През 2004 година Георги Илиев спомогна за написването на най-светлата страница в историята на пловдивския Локомотив. Прехвърленият от Кюстендил отбор стана шампион на България по футбол. Тогава никой не говореше за автентичност на клуба.
Но могат да се намерят подобни случаи в миналото, както в баскетбола, така и във футбола.
През 1976 година грандът на европейския баскетбол Академик (София) за последен път стана шампион на България. Този клуб игра два финала в първите турнири за КЕШ и беше редовен участник в групите на тогавашния най-силен европейски турнир. Загубите в столичната зала "Универсиада" от тимове като Реал (Мадрид) се считаха за провал.
Тогава нивото на българския баскетбол беше такова, че националите бяха сред най-силните в Европа. През 1976 година двата гранда ЦСКА и Левски си разделиха най-добрите играчи на Академик. Може и да е съвпадение, но след това българският баскетбол тръгна надолу.
През януари 1969 година бяха създадени двете супер структури на българския спорт - ЦСКА Септемврийско знаме и Левски-Спартак. Сред привържениците на Левски това се интерпретира като лош момент в историята. Но дали е така?
На 6 юни 1968 Спартак (София) спечели Купата на Съветската армия след победа срещу Берое с 3:2. В състава на отбора личат имената на Милко Гайдарски, Добромир Жечев, Симеон Николов, Иван Стоянов, Георги Цветков и Васил Митков. Всичките те продължиха успешната си кариера в Левски-Спартак и някои се превърнаха в легенди на синия отбор, спечелил много повече трофеи, отколкото преди обединението.
В същото време Левски-Спартак беше военизиран и изравнен по заплащане и привилегии с ЦСКА Септемврийско знаме. На практика беше сложен край на конкуренцията във футболното първенство, характерна за средата на 60-те години.
В този период се взе грандизоното решение на Политбюро на ЦК на БКП озаглавено: "Докога ще търпим недъзите в българския футбол?". А какви са били тези недъзи?
На първо място е провалът в четвъртфинала за европейско първенство, когато един гол не е достигна, за да бъде отстранен бъдещият носител на трофея Италия.
След това бе пропуснат шансът за класиране сред първите осем в света след лошо планирана подготовка и изпуснат мач срещу Перу в Мексико. Тогава никой не беше забелязал, че по пътя към Мондиала бяха елиминирани Холандия и Полша, а това са отбори, които направиха фурор на световното през 1974. Там недъзите сигурно са били преодолени.
Има и загубен финал на Олимпиадата в Мексико. Провал след провал...
ЦСКА Септемврийско знаме и Левски-Спартак започнаха да печелят всички титли в колективните спортове, но футболът и баскетболът тръгнаха надолу. Има едно изключение за футбола, което обаче е тема на съвсем друг анализ.
В момента привържениците на столичните грандове са щастливи от случващото се. Те оправдават своите и критикуват противника. Обещаните успехи пораждат оптимизъм за бъдещето.
За съжаление остава проблемът с начина на финансиране на българския спорт и това води до липсата на перспектива. Развитието на франчайзинг системата, както изглежда е моделът, който се възприема в момента. Остава само да се регламентира и институционализира.
Но, както знаем всичко в историята се повтаря. За съжаление на мнозина като фарс. Дали така ще стане, времето ще покаже.
ВИДЕО: Трябва ли някой да умре, че да се спре с това безумие!
Вторник, 08 Януари 2019 14:18Поредното баскетболно дерби на България завърши на крачка от фатален край. Време е да се вземат мерки и това да спре!
Свикнахме ли в медиите да се говори повече за скандалите в българския баскетбол, отколкото за самия него? Последният - само преди няколко часа по време на мача Левски Лукойл - Балкан, който бе опорочен. Дойде моментът да се вземат адекватни мерки. Ние няма да оставим нещата и този път така. Този път няма да мълчим.
Не ви ли е срам да нападате майки с деца? Изгонихте хората от стадиона и от залата ли искате да го направите? Вие нямате място там.
Вместо да гледаме баскетбол, трябваше да се страхуваме за живота си. Изгонихте и последния желаещ да гледат български баскетбол на живо. Ние искахме да гледаме баскетбол, а не хора с качулки, които ги е страх да покажат лицата си. През целия мач - бутилки с урина, пирони, болтове, запалки и седалки, хвърчаха към привържениците от Ботевград с цел да се стигне до по-остра конфронтация.
В главата бе ударен оператор от Българската национална телевизия, който спря да снима мача в последната част, а думите на коментатора в ефир бяха “Ние очевидно ще работим без една камера, защото здравето на нашите колеги е по-важно”. На сантиметър от удар в главата остана и 4-месечно бебе, а следващият път... ще бъде фатален. За това ли играем баскетбол?
И след като бутилките не стигнаха, феновете на Левски нахлуха към сектора на Балкан с цел да атакуват привържениците от Ботевград. Само намесата на жандармерия, която бе на входа на залата, спря разрастването до по-сериозен конфликт. Нека се “бием” на терена, а не на трибуните!
От БК Балкан искаме да попитаме:
Кой провери охраната на мача при наличието на информация за две агитки и всички инциденти от миналата година? Могат ли само едни стюарди да удържат две агитки, които са на разстояние от няколко метра. Надеждна ли е тази охрана от фенове на Левски?
Буферната зона отговаряше ли на изискванията?
Какво ще направи след случилото се Българската федерация по баскетбол, която от 1 септември 2018г. въведе нови правила за баскетболна зала, гласящи:
2.3. Не се допуска човек да:2 а. хвърля предмети или вещества, или да запали такъв предмет или вещество;
б. действа агресивно по начин, който може да застраши сигурността, общественото здраве, обществения ред, безпрепятственото продължаване на мача или репутацията на Българска Федерация Баскетбол и /или клуба – организатор или участник в събитието;г. действа по начин, който може да доведе до насилие, расизъм, религиозни спорове или ксенофобия или заплашва живота или сигурността на други хора;
ж. по време на мачовете стои на място, което не е зона за зрители или зона посочена в акредитацията или билета, включително всички изходи, коридори и зоната около баскетболното игрище.
Как феновете на Левски Лукойл бяха допуснати да влязат с бутилки на мача, а всички останали зрители в залата бяха щателно проверени?
Къде беше отговорникът по сигурността на клуба домакин още при първата хвърлена бутилка?
В такава обстановка ли трябва да протича един баскетболен мач?
За такива ли пълни зали мечтаем - с агресия и насилие?
Ще допуснете ли същите лица на следващия мач? Това ли са Вашите фенове?
Кого атакуват феновете на Левски 2014 Лукойл - майки с деца ли? Защото агитката на Балкан се състои от хора на всякаква възраст. Това е публиката, която подкрепя националния отбор на България. Това е публиката, която няма проблем при гостуването си в нито една друга зала.
Миналата година увисихте бесило над нас, а тази година ще ни убиете ли?
Последствията
Последствията са пагубни и само, който не е гледал мача, не е видял страха от случващото се в очите на зрители, играчи, служебни лица и деца. Защото нашите деца бяха сред феновете на Балкан, а вашите гледаха с Вас спокойно от ВИП ложата на зала “Универсиада”. Не можем да останем безразлични към сълзите в очите на децата ни, които няма да дойдат на следващия мач. Или може би това е целта?
Едно е сигурно - феновете на Балкан са доказали безрезервната си подкрепа към отбора и на следващия мач ще бъдат двойно повече, от това ли Ви е страх? Защото така се обича БАЛКАН! А не, както го правите вие.
Обръщаме се към БФБ и НБЛ с молба за адекватно наказание и възможно най-строги мерки в следващия мач! Настояваме виновните да понесат последствията си, защото следващият път краят може да е фатален!
Син призив: Елате в залата и защитете емблемата на Левски!
Понеделник, 08 Януари 2018 11:26Скъпи левскари,
в последните дни много се изписа и изговори около един от най-важните и съдбовни моменти в историята на баскетболния отбор на Левски. Казваме отбор, защото клубът винаги е бил сам един и сега не е по-различно.
За първи път от много години този отбор, който ни е радвал неведнъж, има стабилност, сигурност, бъдеще. Отбор, който само в последното десетилетие бе на косъм поне на три пъти да изчезне (като някои други), сега мечтае. Къде с любовта на феновете, къде с ентусиазма на някои ръководители, къде с професионализма и левскарския дух на някои играчи, но този отбор оцеля!
Каквото било - било е! Дойде момент, когато най-обичаният и популярен български клуб заслужено получи подкрепа. Компания, която е доказала сериозния и отговорен ангажимент към българския спорт и по-конкретно баскетбол, избра нас. Протегна ни ръка!
Спонсорският договор на "Лукойл България" с Левски е началото на едно добро и обещаващо партньорство. Гарант за бъдещ професионализъм. Отборът продължава десетилетната си традиция - нашият клуб, нашата емблема, нашият отбор.
БК Левски със спонсор "Лукойл" към момента е събрал най-доброто като състав. Има само двама чужденци и куп талантливи и доказали се български момчета. Те заслужават да ги подкрепим. Това са бъдещи шампиони! Те са Левски!
Елате в залата и защитете емблемата на Левски!
Левскарите, начело с Делио Роси, ще дерат гърла за Левски Лукойл срещу Балкан
Сряда, 14 Февруари 2018 08:15Ръководството на Левски Лукойл и треньорският щаб се надяват много привърженици да подкрепят отбора в първия полуфинал за Купата на България срещу Балкан. Мачът е от 18:00 часа в зала “Универсиада”.
Футболният клуб вече е гарантирал присъствието си на трибуните. Наставникът Делио Роси ще заведе своите играчи, за да подкрепят "сините" в залата преди старта на сезона в Първа лига срещу Ботев (Пловдив). Това ще бъде първи баскетболен мач за италианския специалист в България. Преди няколко години около 100-годишнината на Левски често футболисти на столичани наблюдаваха колегите си в залата, които спечелиха требъл през същата година.
Ако залата се напълни, това ще е огромен кредит на доверие за проекта, ръководен от Тодор Стойков и Константин Папазов. В противен случай обаче ще възникнат редица въпроси около бъдещето на обединения отбор, който започна колебливо 2018 година.
Преди десетина дни Балкан разби “сините” с над 20 точки разлика, а освен това отборът от Ботевград има само 3 загуби през сезона. Левски Лукойл обаче разполага с достатъчно балансиран състав и сблъсъкът е напълно непредвидим.
ВИДЕО: Феновете на Левски предизвикаха безредици на баскетбол
Събота, 05 Януари 2019 20:57Напрежението по трибуните за пореден път взе връх по време на дербито между Левски Лукойл и Балкан (Ботевград).
След като един от мачовете от финалната серия на миналия сезон в НБЛ бе прекъснат заради атака от страна на синята агитка към пейката на гостуващия тим, сега отново феновете на домакините провокираха екшън по трибуните в зала “Универсиада” и потърсиха саморазправа с агитката на гостите.
През третата четвърт се стигна до временно прекъсване на срещата, след като ултрасите на столичани пробваха да атакуват ботевградската публика, а стюардите не успяха да овладеят ситуацията и се наложи в залата пак да влезе полиция - точно както се случи и на финалния плейоф.
SportnaMasa.com

Последни новини
0
0
0
0
0
0
0
0
0





