"Зелената" легенда се завърна!
Вторник, 28 Юни 2011 00:26Една легенда се завърна. Зелената легенда Нефтохимик отново е в професионалния футбол, след като си извоюва напълно честно мястото в "Б" група - чрез бараж, а не чрез взимане на лиценз, за което се чуваха слухове и феновете не одобряваха подобна развръзка. Случи се точно това, което всички привърженици на Нефтохимик искаха, извоюване на място в професионалния футбол чрез спечелване на футболна среща.
Нека да разкажа малко предистория, в която се казват нещата с истинските им имена. През 90-те години Нефтохимик играе в "А" група и всяка година се бори за влизане в челната тройка, като два пъти играе в евротурнирите пред пълни трибуни на стадион "Нефтохимик". Тогава президент е Христо Порточанов. Омраза към Черноморец няма. Даже нещо повече. На мачовете на Нефтохимик, когато съобщават резултатите на тогава играещия в "Б" група Черноморец, агитката на Нефтохимик посреща с радостни възгласи положителните резултати на Черноморец.
В началото на последното десетилетие на XX век президент на клуба става Митко Събев, при който Нефтохимик, който е прекръстен на Нафтекс, записва най-срамните си години. Клубът с всяка изминала година пада в класирането, същото се случва и с посещаемостта и така се стига до изпадането на Нефтохимик в "Б" група през 2006-та.

През същата година на сесия на Общинския съвет с 34 гласа "за" и само двама "против" е взето абсурдното решение Нефтохимик да бъде обединен с Черноморец, като новият клуб да носи името Черноморец. Обединението обаче е забавено заради жалба на Ивайло Дражев и в крайна сметка е решено Нефтохимик да продължи да съществува, но базата му да бъде ползвана с предмиство от Черноморец, като стадионът бива преименуван на "Лазур".
През следващите няколко години екипите на Нефтохимик от зелени са сменени на розови – абсолютна гавра с всеки един привърженик на "шейховете", отборът е сателит на Черноморец и въпреки доброто си представяне в "Б" група, губи два предрешени баража за влизане в "А" група. През 2009-а Нефтохимик е закрит и неговият лиценз е даден на Черноморец (Поморие), като същото се случва и с детско-юношеската школа на клуба, която е прелята в Черноморец.
Точно през "Събевите години", поради всички тези събития в полза на Черноморец, започва и истинската омраза на феновете на Нефтохимик към Черноморец. Любимият им клуб е погребан в полза на Черноморец, а Черноморец печели всякакви активи на гърба на Нефтохимик, като ползва всичко, което е било притежание на Нефтохимик. Омразата към Черноморец е съвсем заслужена, искрена и напълно логична с оглед на събитията.

След всички тези лоши за Нефтохимик години, се намират хора, които да спасят клуба и така с помощта на покойния Георги Танев и на кмета Димитър Николов, Нефтохимик започва на чисто във "В" група при пълна независимост, но на стадиона в Долно Езерово, далеч от родния си дом, на който играе Черноморец. Две години Нефтохимик играе при аматьорите и така се стига до 26 юни 2011 г, когато Нефтохимик трябва да играе бараж със Септември (Тервел) в Сливен...
Отново по стара традиция феновете на Нефтохимик потеглиха от Трета поликлиника в 14.30 ч., този път с три автобуса към Сливен за най-важния мач на "шейховете" през може би последните десет години. Отделно тръгнаха и над 20 коли със "зелени", а някои пък предпочетоха влак, за да стигнат до Сливен. Имаше разбира се и привърженици на Нефтохимик от цялата страна, които нямаха търпение да стигнат до стадион "Хаджи Димитър". Настроението в автобусите беше отлично и настройката на всеки един фен бе за победа на Нефтохимик.
Така към 16.30 ч. в Сливен се изсипаха над 500 бургаски привърженици, които напълниха цял сектор на стадион "Хаджи Димитър". Фенове на Нефтохимик бяха и основното звено в сектор "А" на стадиона, въобще навсякъде бе пълно със "зелени". Подкрепата през целия мач за любимия отбор беше невероятна, песни, високо вдигнати зелени шалчета, развяване на знамена, запалени факли и димки, които направиха атмосферата уникална.

Въпреки трудния мач, всички бургазлии на стадиона дочакаха своя звезден миг, когато в 88-а минута на срещата 42-годишната легенда на Нефтохимик Митко Трендафилов донесе победата на "шейховете" с гол от дузпа. Еуфорията сред привържениците на Нефтохимик бе неописуема, мигове на върховно щастие, което всеки един зелен фен ще помни за цял живот.
След последния съдийски сигнал феновете, футболистите и ръководството на Нефтохимик станаха едно, след като всички привърженици нахлуха на терена, за да поздравят своите любимци. Зеленият килим стана още по-зелен след като на него се изсипа цялата зелена радост, цялата зелена еуфория цялата зелена магия след спечеления мач. Празникът обаче не свърши в Сливен...
След прибирането в Бургас, всички фенове на Нефтохимик, направиха шествие до Общината, което огласи центъра на Бургас с песни. Пред Община Бургас привържениците на Нефтохимик, футболистите и ръководството завършиха вечерта отново с песни, факли, но този път и с бутилки шампанско, които гръмнаха в чест на завръщането на Нефтохимик в професионалния футбол.

През 1994 година успехът на националния отбор по футбол взе заглавието на една глава от романа на Иван Вазов "Под игото", носеща заглавието "Пиянството на един народ". С това заглавие журналистите описваха еуфорията сред българския народ при четвъртото място на България в САЩ. Радостта на всички от Нефтохимик, които бяха пияни от щастие, след този мач бих определил като "Пиянството на един зелен Бургас".
Така феновете на Нефтохимик дочакаха своя миг на върховна футболна радост, след всички негативни моменти, които трябваше да понесат и да изживеят, за да станат по-силни и по-обединени. Нефтохимик се завърна в професионалния футбол и зелената магия отново ще се носи из цяла България, но за разлика от последните две години, този път не по села, а в градове с други сериозни отбори с история, точно това, което зелените фенове почти бяха забравили. Сега отново дойде техниният час, часът на Нефтохимик, часът на зеленага магия.
Зелената легенда се завърна!
Димитър Костов, Gramofona.com
Снимки: Митко Димитров
Много поморийци ще подкрепят своите срещу Видима
Събота, 11 Юни 2011 16:28Внушителна агитка на Черноморец (Поморие) ще подкрепя любимците си срещу Видима-Раковски по време на утрешния бараж в Сливен.
Феновете на втородивизионния тим от няколко дни правят организация за гостуването под Сините камъни и се похвалиха, че има достатъчно желаещи да гледат мача на стадион „Хаджи Димитър".
Ръководството на Черноморец стимулира допълнително агитката, след като осигури безплатен транспорт до Сливен. Автобусите ще потеглят утре в 14.00 часа.
След успеха над Спортист настроението в лагера на поморийци е приповдигнато и играчите са амбицирани да се докажат и да влязат в „А" група. Мачът срещу Видима-Раковски ще бъде последен за Петър Хубчев, който от новия сезон поема Ботев (Пд).
Жребият за двете "Б" групи!
Четвъртък, 30 Юни 2011 17:31След като стана ясен жребият за първенството в "А" група, бе изтеглен и този за двете "Б" групи. По-особеното във втория ни футболен ешалон е, че зимната пауза ще дойде след XIII кръг, след което по системата "Бергер" ще бъдат определени последните 9 рунда. Сезонът стартира на 13 август, като точните дни и часове ще станат ясни на по-късен етап.
Пълният жребий до IX кръг:
Западна "Б" група
I кръг
Септември (Симитли) - Чавдар (Етрополе)
Академик (София) - Пирин (Гоце Делчев)
Малеш (Микрево) - Спортист 1924 (Своге)
Чавдар (Бяла Слатина) - Сливнишки герой (Сливница)
Бдин (Видин) - Банско (Банско)
II кръг
Чавдар (Етрополе) - Банско (Банско)
Сливнишки герой (Сливница) - Бдин (Видин)
Спортист 1924 (Своге) - Чавдар (Бяла Слатина)
Пирин (Гоце Делчев) - Малеш (Микрево)
Септември (Симитли) - Академик (София)
III кръг
Академик (София) - Чавдар (Етрополе)
Малеш (Микрево) - Септември (Симитли)
Чавдар (Бяла Слатина) - Пирин (Гоце Делчев)
Бдин (Видин) - Спортист 1924 (Своге)
Банско (Банско) - Сливнишки герой (Сливница)
IV кръг
Чавдар (Етрополе) - Сливнишки герой (Сливница)
Спортист 1924 (Своге) - Банско (Банско)
Пирин (Гоце Делчев) - Бдин (Видин)
Септември (Симитли) - Чавдар (Бяла Слатина)
Академик (София) - Малеш (Микрево)
V кръг
Малеш (Микрево) - Чавдар (Етрополе)
Чавдар (Бяла Слатина) - Академик (София)
Бдин (Видин) - Септември (Симитли)
Банско (Банско) - Пирин (Гоце Делчев)
Сливнишки герой (Сливница) - Спортист 1924 (Своге)
VI кръг
Чавдар (Етрополе) - Спортист 1924 (Своге)
Пирин (Гоце Делчев) - Сливнишки герой (Сливница)
Септември (Симитли) - Банско (Банско)
Академик (София) - Бдин (Видин)
Малеш (Микрево) - Чавдар (Бяла Слатина)
VII кръг
Чавдар (Бяла Слатина) - Чавдар (Етрополе)
Бдин (Видин) - Малеш (Микрево)
Банско (Банско) - Академик (София)
Сливнишки герой (Сливница) - Септември (Симитли)
Спортист 1924 (Своге) - Пирин (Гоце Делчев)
VIII кръг
Чавдар (Етрополе) - Пирин (Гоце Делчев)
Септември (Симитли) - Спортист 1924 (Своге)
Академик (София) - Сливнишки герой (Сливница)
Малеш (Микрево) - Банско (Банско)
Чавдар (Бяла Слатина) - Бдин (Видин)
IX кръг
Бдин (Видин) - Чавдар (Етрополе)
Банско (Банско) - Чавдар (Бяла Слатина)
Сливнишки герой (Сливница) - Малеш (Микрево)
Спортист 1924 (Своге) - Академик (София)
Пирин (Гоце Делчев) - Септември (Симитли)
Източна "Б" група
I кръг
Доростол 2003 (Силистра) - Черноморец (Поморие)
Несебър (Несебър) - Нефтохимик 1986 (Бургас)
Етър 1924 (Велико Търново) - Любимец 2007 (Любимец)
Добруджа 1919 (Добрич) - Ботев (Пловдив)
Спартак 1918 (Варна) - Сливен 2000 (Сливен)
II кръг
Черноморец (Поморие) - Сливен 2000 (Сливен)
Ботев (Пловдив) - Спартак 1918 (Варна)
Любимец 2007 (Любимец) - Добруджа 1919 (Добрич)
Нефтохимик 1986 (Бургас) - Етър 1924 (Велико Търново)
Доростол 2003 (Силистра) - Несебър (Несебър)
III кръг
Несебър (Несебър) - Черноморец (Поморие)
Етър 1924 (Велико Търново) - Доростол 2003 (Силистра)
Добруджа 1919 (Добрич) - Нефтохимик 1986 (Бургас)
Спартак 1918 (Варна) - Любимец 2007 (Любимец)
Сливен 2000 (Сливен) - Ботев (Пловдив)
IV кръг
Черноморец (Поморие) - Ботев (Пловдив)
Любимец 2007 (Любимец) - Сливен 2000 (Сливен)
Нефтохимик 1986 (Бургас) - Спартак 1918 (Варна)
Доростол 2003 (Силистра) - Добруджа 1919 (Добрич)
Несебър (Несебър) - Етър 1924 (Велико Търново)
V кръг
Етър 1924 (Велико Търново) - Черноморец (Поморие)
Добруджа 1919 (Добрич) - Несебър (Несебър)
Спартак 1918 (Варна) - Доростол 2003 (Силистра)
Сливен 2000 (Сливен) - Нефтохимик 1986 (Бургас)
Ботев (Пловдив) - Любимец 2007 (Любимец)
VI кръг
Черноморец (Поморие) - Любимец 2007 (Любимец)
Нефтохимик 1986 (Бургас) - Ботев (Пловдив)
Доростол 2003 (Силистра) - Сливен 2000 (Сливен)
Несебър (Несебър) - Спартак 1918 (Варна)
Етър 1924 (Велико Търново) - Добруджа 1919 (Добрич)
VII кръг
Добруджа 1919 (Добрич) - Черноморец (Поморие)
Спартак 1918 (Варна) - Етър 1924 (Велико Търново)
Сливен 2000 (Сливен) - Несебър (Несебър)
Ботев (Пловдив) - Доростол 2003 (Силистра)
Любимец 2007 (Любимец) - Нефтохимик 1986 (Бургас)
VIII кръг
Черноморец (Поморие) - Нефтохимик 1986 (Бургас)
Доростол 2003 (Силистра) - Любимец 2007 (Любимец)
Несебър (Несебър) - Ботев (Пловдив)
Етър 1924 (Велико Търново) - Сливен 2000 (Сливен)
Добруджа 1919 (Добрич) - Спартак 1918 (Варна)
IX кръг
Спартак 1918 (Варна) - Черноморец (Поморие)
Сливен 2000 (Сливен) - Добруджа 1919 (Добрич)
Ботев (Пловдив) - Етър 1924 (Велико Търново)
Любимец 2007 (Любимец) - Несебър (Несебър)
Нефтохимик 1986 (Бургас) - Доростол 2003 (Силистра)
Феновете на Добруджа ще подкрепят тима в Поморие и Варна
Сряда, 07 Март 2012 18:43Отборът на Добруджа ще се радва на подкрепата на своите фенове по време на предстоящите две последователни гостувания в Източната "Б" група. "Жълто-зелените" играят този уикенд с Черноморец в Поморие, а седмица по-късно ще се изправят срещу Спартак във Варна.
От агитката на Добруджа заявиха за FanFace.bg, че около 25 души ще потеглят за Поморие, докато за двубоя на "Коритото" се очаква бройката да набъбне до 50-60. В момента добричкият тим се намира на 8-ото място във временното класиране с актив от 18 точки. Черноморец (Поморие) е трети, на 4 точки зад лидера Любимец, а "соколите" са девети с 16.
Мутри цензурираха поредния протест на "Синдикат 12"
Вторник, 01 Май 2012 01:24Протестът, подготвен от привържениците на Спартак (Варна) за двубоя с Черноморец (Поморие), бе осуетен. Частната фирма, грижеща се за охраната на домакинските двубои на "соколите", не допусна ултрасите от групировката "Синдикат 12" да влязат на трибуните с подготвените от тях плакати.
Нареждането гардовете получили от шефовете на Спартак. Така на практика с диктаторски методи от варненския клуб забраниха на феновете да изразят на стадиона мнението си относно управлението на техния любим отбор.
След като не ги пуснаха с транспарантите, привържениците се отказаха да влизат. Другата причина е, че в последния момент ръководството на "соколите" вдигна цената на билетите. Макар феновете да дойдоха на стадиона на почивката, на касите им поискаха по 5 лева за да влязат на трибуните. По принцип цената на входните талони за домакинските мачове на Спартак е 2 лева.
За това ултрасите протестираха по улиците на града. На паркинга пред мини игрищата те запалиха множество факли, пяха песни и разпънаха транспаранти. Действията им бяха наблюдавани през оградата на стадиона от 20-ина яки охранители. Впоследствие гардовете тръгнаха срещу тях и феновете излязаха на булевард "Ян Палах". На трибуните не бяха допуснати около 150 привърженици, които бяха дошли да протестират.
Иначе двубоя между Спартак и Черноморец Поморие бе изгледан от не повече от 150 зрители. Част от тях бяха опънали огромен трибагреник на трибуните, а в началото запалиха факли в бяло и синьо.
Полицейски произвол в Поморие, фен на Етър със 7-сантиметрова рана на главата
Неделя, 06 Май 2012 21:51На сериозен полицейски произвол са били подложени фенове на Етър по време на своето гостуване в Поморие вчера, научи FanFace.bg от запалянковци на "виолетовите".
Трима привърженици от Велико Търново са били арестувани на двубоя с местния Черноморец, след като преди това агитката на гостите е потрошила оградата на своя сектор. Поводът - намиращата се на стадиона група фенове на Нефтохимик, дошла да провокира.
Въпреки че "виолетовите" потърсили директен контакт с бургазлии, до сблъсък между двете страни не се е стигнало. След намесата на гардове от охраняващата мача фирма "3S SOT" и полицията, трима души са били повалени на земята и са им щракнали белезниците.

След като палките на "ушевите" заиграли, едно от момчетата е пострадало сериозно, като нашият източник разкри, че е със 7-сантиметрова рана на главата.
FanFace.bg разбра още, че дошлите в града фенове на Нефтохимик са скочили на някои от по-младите запалянковци на Етър и са им взели две тениски.
ВИЖТЕ ВИДЕО ОТ ЗАДЪРЖАНЕТО НА ТРИМАТА ПРИВЪРЖЕНИЦИ НА ЕТЪР ТУК!
Последни статии
1
0
13
0
1
2
4
9
34







