Fashion
A+ R A- wide normal
Регистрация Вход
  • Skip to content
  • НАЧАЛО 
  • НОВИНИoverview
  • УЛТРАoverview
  • ГЛАСЪТ НА ФЕНАmy work
  • ИНТЕРВЮ 
  • БУКМЕЙКЪР 
  • ДЕРБИ 
  • ФЕН TV 
  • ФЕН ЗОНА 

Вторник, 09 Октомври 2012 16:15
Оценете статията
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(4 гласа)

Феновете на ЦСКА се държат като фашисти, левскарите са възпитани

  • написана от  FanFace
  • размер на шрифта намалете шрифта намалете шрифта увеличете шрифта увеличете шрифта
  • Печат
  • Е-мейл
  • Видео
  • Коментари (14)
Феновете на ЦСКА се държат като фашисти, левскарите са възпитани

Британският сайт "The football ramble" публикува любопитен очерк на футболен запалянко, който е посетил два мача от българската "А" група. Шотландецът Йън Пиърс е бил в София за срещите Локомотив (София) - Левски и ЦСКА - Етър на 29 и 30 септември. И двата двубоя се играха на стадион "Славия", тъй като и "железничарите", и "армейците" не могат да домакинстват на собствените си терени. Авторът на материала изразява възмущението си от група фенове на ЦСКА, които се държат като фашисти.

 

Ето и целия очерк, озаглавен "СКАНДАЛ В СОФИЯ":

 

Ако не беше временно спряната битка в Шотландия между Селтик и Рейнджърс, нямаше как да мисля за мачовете на Левски и ЦСКА. Така потеглих на юг към българската столица, за да се запозная с двата доминиращи клуба в местното първенство.

 

От посетените от мен досега места никъде другаде феновете не са били толкова безразлично настроени към родния си шампионат, каквито се оказаха българите. Заради редица проблеми тазгодишното издание на "А" група (елитната дивизия в България) дори не се излъчва по телевизията. Специално запалянковците на ЦСКА харесват Манчестър Юнайтед, без съмнение заради бившия си герой Димитър Бербатов. За съжаление обаче все още не се виждат фланелки на Фулъм. Но тъй като Берба е почти на всички страници в пресата, това е въпрос на време.

 

Откакто започнах да пътувам по футболни срещи, свикнах да виждам тиранични полицейски части, които здраво контролират мачовете. В София обаче господстваше една по-висока сила -  слънцето.    

 

Първи беше Левски, който в съботния следобед гостуваше на Локомотив (София) в западната част на града. Стадион "Славия", който беше арена на срещата, не разполага с осветление. Затова двубоят започна в 17,00 часа, за да се спести на футболистите излагане на кошмарното слънце. На хартия това трябваше да е дерби, но в действителност се оказа, че това е поредният домакински мач на Левски, просто на различен терен. "Славия" е типичен представител на стадионите в Източна Европа, представляващ голяма дупка в средата и бетонирани склонове с пейки. Само малка трибуна със седалки идва да покаже, че все още не сме в 70-те години. Покрай спортното съоръжение се виждаха множество разпръснати фенове в сини фланелки. Освен това единствените билети в продажба бяха за привържениците на Левски, които бяха 2/3 от целия стадион.

 

Но независимо големия брой "сини" запалянковци, слънцето беше факторът, който имаше доминираща роля. То беше избелило униформите на апатичните полицаи, които се движеха бавно и чоплеха слънчогледови семки, без дори да се опитват да се преструват, че правят нещо друго. Убийственият пек също оказа влияние върху това, че едва след началния съдийски сигнал на мача проехтяха първите скандирания на гостуващите ултраси.

 

Нямаше никакъв проблем при влизането на стадиона през входа за феновете на домакините, защото почти нямаше такива. След известно съзерцаване забелязах групичка от около 10 от тях, които бяха на централната трибуна. Но дори и те бяха засенчени от "синята" инвазия. Така или иначе стадионът разполагаше с повече седалки отколкото задници, които да ги заемат.

 

Левски доминираше още от началото и след половин час стигна до неизбежния гол. Футболистите на домакините, повечето от които изглеждаха стари и изчерпани като стадиона, не демонстрираха голямо желание да атакуват за нещастие на шепата си привърженици. 

 

Но футболната среща не винаги протича така, както се очаква. С наближаване на почивката двама играчи се сблъскаха. Този на Левски изрита съперника си, за което получи червен картон. Ето че все пак щеше да стане мач. 

 

В началото на второто полувреме Локомотив стигна до греда, но скоро след това отборът забрави, че негово беше задължението да атакува. Вместо това играчите в "червено-черно" се върнаха към практиката си от първата част да възпират съперника. Постигаха го без много усилия. 

 

Едва в продължението на редовното време стана интересно. Стражът на Локо реши да се включи напред за изпълнение на корнер и в полето на Левски стана напечено. Четирима от защитниците на "сините" се заеха да пазят вратаря, но независимо от това нашият герой с ръкавиците успя да закачи леко топката с глава. След това той не можа да я уцели с крак, но в крайна сметка кълбото беше отклонено към двама по-благословени футболисти на Локомотив, който бяха оставени непокрити на задната греда и вкараха изравнителния гол. За първи път привържениците на домакинския отбор можеха да бъдат чути, но на фона на недоволните фенове на гостите, които напускаха стадиона, изгубили 2 точки. 

 

По същото време, но в неделя, се завръщаме на стадион "Славия", но този път за мач на ЦСКА, чийто дом търпи реконструкция. Агитката на Левски от предишния ден беше далеч по-многобройна и доста по-възпитана в сравнение с тази на големия си съперник. Колкото и да е жалко, невероятно голяма бройка от тях бяха татуирани със свастики, бойни лозунги и носеха тениски със "SS" лого върху тях. Не съм склонен да опетнявам даден клуб заради проява на фашизъм, но мнозината фенове, облечени по този начин, ме шокираха. Често се говори за ултраси от Източна Европа с десни виждания, но сега за първи път виждах това на живо. Депресирах се, като дори скандирания на запалянковците на ЦСКА на фона на мелодията на песента "Karma Chameleon" не ме накараха да се разсмея, както би било нормално да го направя.   

 

Самият мач изгуби значението си за мен след вида тези ултраси, с които гледах срещата. Все пак гостите от Етър изненадващо поведоха през първото полувреме, но грешка на вратаря им позволи на ЦСКА да изравни още преди почивката. След това "червените" с лекота стигнаха до успеха с 3:1.

 

Останах с неприятен привкус след единствения ми футболен уикенд в България. Надявам се, че съм бил свидетел по-скоро на случайно стечение на обстоятелствата, а не на истинската същност.

 

ЙЪН ПИЪРС, материалът е преведен и публикуван в Sportal.bg

Последна промяна на Вторник, 09 Октомври 2012 17:53
Прочетена 937 пъти
Публикувана в категорията ГЛАСЪТ НА ФЕНА
Етикети
  • ЦСКА
  • Левски
  • България
  • А група
  • Йън Пиърс
  • The football ramble
Социално споделяне
  • Добавете във Фейсбук
  • Add to Svejo
  • Add to Google

Подобни статии (по етикети)

  • Автори със свински имена
  • "Офанзива" даде отчет за постъпилите средства преди Вечното дерби
  • Сините с още една стъпка към целта: Малко остана!
  • ЦСКА София vs Отбора на ДС
  • Малко голове в квалификациите, заложете на Швейцария

Свързано видео



коментари

  

12
0 mils 2012-10-10 15:22 #14
Наистина ли мислиш,че тоя е фен нa ЛЕВСКИ,или просто си е сложил такава шапка?
Цитат
+2 ... 2012-10-10 11:39 #13
blitz.bg/.../...
много интерестно :))) говеда какви са тия ваши фенове?!?
Цитат
-1 123 2012-10-10 10:44 #12
И сини и червени са един дол дренки! Малоумни, дрогирани диваци! Истината е, че чорбарите са с класа по малоумни, а говедата са си просто говеда! Само като погледнеш собствениците на клубовете им, ще ти стане ясно за феновете! Батков - типичния образ на Ганя и простотията! Гърнето и Праховеца - с допълнение за тарикътлъка и наглоста и просташкото поведение!
Цитат
-1 Tisho 2012-10-09 21:50 #11
Голяма работа, каква бил казал някакв шийпшагър.Фашунгерите сред нашите са повечко,ама това да е проблема.
Цитат
+3 Slayer 2012-10-09 21:20 #10
Фашисти с червена петолъчка на емблемата...Не можете да избягате от миналото си,шумкарчета.
Цитат
-3 БАЙО 2012-10-09 20:15 #9
ЧЕРВЕНАТА АГИТКА Е СЪСТАВЕНА ИЗЦЯЛО ОТ ТУРЦИ,ЦИГАНИ И ВСЯКАКВА ДРУГА СГАН,ТОВА Е ДОКАЗАНО ПРЕЗ ГОДИНИТЕ ! ЛЕВСКИ Е ОТБОРА НА СВОБОДАТА И НАРОДА ,КУР ЗА КОМУНИСТИЧЕСКОТ О ОТРОЧЕ ЦДНА- ПАКИСТАНСКО ЗНАМЕ ,ЕНИЧАРИ,ВЕДНАГ А ПРИ БАЙО !!
Цитат
+2 Гунди Пияндето 2012-10-09 18:28 #8
Браво, много точно го е описал шотландския овцеебач. Публиката на ЦСКА съставена от млади и бели патриоти и националисти, както и многобройната циганска мургава паплач от Подуене. Чудесна статия! Кур за ДПС Лески, всички подуенски мангали при Гунди!
Цитат
+1 mils 2012-10-09 18:16 #7
Почна се да обвиняват човека ,че е"говедo".Ужааааааааааас...колко жалко е да си чорбар.
Цитат
0 mils 2012-10-09 18:15 #6
Почна се да озвиняват човека ,че е"говед".Ужааааааааааас...колко жалко е да си чорбар.
Цитат
-2 миташкин 2012-10-09 18:13 #5
Много си тъп Саше.......
Не сте ли докамини на стадион"Славия"? Там няма ли други сектори освен този под козирката? Защо не докаминствате на"Кочин парк"? Кога си видял агитката на ЛЕВСКИ да седи,а не е права?
Цитат
12
Обнови списъка с коментари
RSS на коментарите по тази тема

Напишете коментар

Екипът на FanFace.bg не носи отговорност за мненията на читателите, изказани под публикациите в сайта. Въпреки че сме изключително плуралистични и демократични, си запазваме правото да заличаваме коментари, които са в разрез със законите на Република България. Призоваваме ви да ПИШЕТЕ НА КИРИЛИЦА! Имаме прекрасна азбука, използвайте я!

Защитен код Обнови

Изпрати
Отмени
JComments
Обратно в началото

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Последни новини


"Офанзива" даде отчет за постъпилите средства преди Вечното дерби
от 11 Октомври 2012, 20:06 276 Посещения 4 Коментари
УО "Офанзива" набра немалко средства за кратък преиод от време. Парите, събрани от дарения и продадени артикули, ще бъдат изпол�...
Сините с още една стъпка към целта: Малко остана!
от 11 Октомври 2012, 20:04 297 Посещения 5 Коментари
Сините с още една стъпка към целта: Малко остана!
Феновете на Левски продължават кампанията си по събирането на средства, които ще послужат за хореографията за Вечното дерби с...
ЦСКА София vs Отбора на ДС
от 11 Октомври 2012, 19:53 375 Посещения 3 Коментари
ЦСКА София vs Отбора на ДС
  Вечното дерби на България наближава. Макар и до този изпълнен с толкова много емоции, любов и омраза мач да има цели две седм�...
Разграбиха вече 10 000 билета за България - Дания
от 11 Октомври 2012, 09:26 142 Посещения 1 Коментари
Разграбиха вече 10 000 билета за България - Дания
Над 25 000 зрители се очакват на двубоя България - Дания утре. До вчера бяха продадени над 10 000 билета. За сравнение на двубоите с И�...
"Негодниците" обвиниха спортното министерство, че подтиква БФВ към корупция, предложи спешни мерки
от 11 Октомври 2012, 02:21 25 Посещения 0 Коментари
Волейболните фенове от Фейсбук групата "Против уволнението на Радо Стойчев" излязоха с позиция, след като най-накрая се срещна...
ВИДЕО: Сините пуснаха клип: "Да ги смажем отново! 20.10.2012"
от 10 Октомври 2012, 21:50 595 Посещения 16 Коментари
ВИДЕО: Сините пуснаха клип:
Феновете на Левски преминаха вече границата от 5 500 лева, събирани за хореографията за Вечното дерби с ЦСКА на 20 октомври.   Си�...
"Офанзива": Да докажем, че сме недостижими!
от 10 Октомври 2012, 21:40 674 Посещения 21 Коментари
Феновете на ЦСКА продължават надпреварата с тези на Левски в набирането на средства, необходими за осъществяването на хореог�...
Левскарите събраха 5 539 лева за хореографията за Вечното дерби
от 10 Октомври 2012, 21:30 342 Посещения 6 Коментари
Левскарите събраха 5 539 лева за хореографията за Вечното дерби
Феновете на Левски продължават с кампанията за набиране на средства преди Вечното дерби с ЦСКА на 20 октомври.   Точно 10 дни пр...
Фракциите на Локо (Пд) се впускат в турнир в памет на Жоси
от 10 Октомври 2012, 18:55 120 Посещения 0 Коментари
Фракциите на Локо (Пд) се впускат в турнир в памет на Жоси
Десет фен-отбора на Локомотив (Пловдив) ще премерят сили помежду си в турнир, организиран от фенклуб "Гарата" в памет на починал...
Бултрасите заплашиха пияници, които искат да спрат строежа на новата база в "Коматево"
от 10 Октомври 2012, 18:45 189 Посещения 0 Коментари
Бултрасите заплашиха пияници, които искат да спрат строежа на новата база в
Организираните привърженици на Ботев (Пловдив) разпространиха официална декларация чрез сайта си bultras.com в защита на новостро�...
За нас | Реклама | Контакт

Templates
fanface.bg © 2010 - 2012 Всички права запазени!



  • Забравена парола?
  • Забравено потребителско име?
  • Регистрирайте се
*
*
*
*
*

* Field is required