Четвъртък, 28 Юни 2018 13:38
Оценете статията
(0 гласа)

Най-големите победи на Световни първенства

В дните, когато Световното първенство в Русия навлизя в заключителната си част преди фазата на елиминациите, се говори за сметки, за резултати, необходими на отборите и т.н.

FanFace.bg ще ви представи най-големите победи на този световен форум.

Португалия - Северна Корея 7:0, 2010 година

Сблъсъкът между двата тима беше отбелязан и от Кристиано Роналдо, който който вкара своя първи гол за Португалия на международната сцена след 16-месечно чакане. Осаналите попадения бяха дело на Тиаго (два), Раул Мейрелеш, Шимао, Уго Алмейда и Лиедсон, като Мореплавателите успяха да запазят вратата си суха и в трите си мача от група G в ЮАР.

Полша - Хаити 7:0, 1974 година

По пътя си към бронзовите медали на първенството в Германия през 1974-та Полша записа три победи от три възможни. Най-внушителната от тях беше срещу Хаити със 7:0. Хеттрик отбеляза Андрей Шармах, два гола добави звездата Гжегош Лато, а Йежи Горгон и Кажимеш Дейна - по един.

Турция - Южна Корея 7:0, 1954

Надпреварата през 1954 година, която се проведе в Швейцария и ще се запомни с титлата на Германия като "Чудото от Берн", беше фестивал на попаденията. Двубоят на Турция срещу Южна Корея беше един от тези, които завършиха с шест и повече попадения. Само в група 2, където бяха още отборите на Германия (тогава Западна Германия) и Унгария, бяха отбелязани 32 гола. Хеттрик за турците наниза Бурхан, два добави Суат, а с по един гол се отчетоха Лефтер и Ерол.

Уругвай - Шотландия 7:0, 1954 година

Това е първото участие на Шотландия на Световно първенство, макар и само с 13 футболисти, които пътуваха за Швейцария. След като Гайдарите претърпяха поражение на старта от Австрия с 0:1, те трябваше да преглътнат и звучния шамар от Уругвай - три гола на Борхес и по два на Мигес и Абади.

Германия - Саудитска Арабия 8:0, 2002 година

Бундестима, воден от Руди Фьолер, започна ударно първенството, което се проведе в Южна Корея и Япония. Германия спечели с 8:0 срещу Сайдитска Арабия в първия си мач от група Е. Три гола заби Мирослав Клозе, а останалите бяха дело на Михаел Балак, Карстен Янкер, Томас Линке, Оливер Бирхоф и Бернд Шнайдер.

Уругвай - Боливия 8:0, 1950 година

В група 4 се изиграва само един мач. Там са отборите на Уругвай, Боливия и Франция, но Петлите се отказват от участие. В южноамериканския сблъсък Урусите демонстрират мощ Оскар Мигес отбелязва хеттрик, а останалите голове вкарват Видал, Скиафино (два), Перес и Гиджа. Мигес завършва като втори голмайстор след бразилеца Адемар (8 попадения), като и двамата не успяват да се разпишат на финала, на Уругвай печели на "Маракана" с 2:1 и потапя в скръб цяла Бразилия.

Швеция - Куба 8:0, 1938 година

На първенството във Франция Швеция трябва да играе с Куба на четвъртфинал, а двубоят завършва с разгром за островитяните. Хари Андерсон и Густав Ветерсторм отбелязват по три гола всеки, а останалите два са дело на Торе Келер и Арне Ниберг.

Югославия - Заир 9:0, 1974 година

Заир, който е единствената африканска държава участник на Световното в Германия, се изправя срещу Югославия във втория си мач от група 2. Крахът за африканците е тотален - 0:9. В първата среща Заир, който по-късно ще се казва ДР Конго, има някакви надежди в началото, но те рухват още в първата среща срещу Шотландия (0:2). Душан Байевич отбелязва хеттрик за югославяните, а останалите голове в африканската врата отбелязват Джаич, Шуряк, Каталински, Богичевич, Облак и Илия Петкович.

Унгария - Южна Корея 9:0, 1954 година

Златният тим на Унгария завършва първи в група 2 на първенството през 1954 година, а на стадиона в Цюрих го прави с голеада срещу южнокорейците - 9:0. Ференц Пушкаш се разписва на два пъти в азиатската врата, а Шандор Кочиш отбелзва хеттрик, а в следващия двубой маджарите се разправят с Бундестима (8:3), за да се изправи отново срещу западногерманците, които печелят изненадващо финала с 3:2.

Унгария - Салвадор 10:1, 1982 година

И тук са замесени унгарците, както и в още няколко мача на Световни финали. Самото класиране на Салвадор на надпреварата е чудо само по себе си, тъй като страната е раздирана в този момент от гражданска война. Резервата Ласло Киш вкара хеттрик в рамките на 7 минути през второто полувреме и стана единственият, който не е започвал титуляр в дадена среща и е отбелязал три гол. А това е и най-бързият хеттрик на финали на Световно първенство. Въпреки този резултат и положителната голова разлика на Унгария ги изпраща в къщи. Същата е съдбата и на Салвадор.

Последна промяна на Четвъртък, 28 Юни 2018 16:13